Největší města

I když Indie šlape Číně na paty, Čína je stále nejlidnatějším státem světa a velikost obyvatelstva dosahuje k hranici 1,4 miliardy. Pokud máte rádi ruch velkoměst, určitě si ho dopřejete v Číně požehnaně. V Číně se nacházejí města, která jsou nejvíce zalidněnými městy světa. Tato města jsou na jednu stranu velmi vyspělými městy, na druhou stranu to však přináší i některé negativní aspekty. Těmito negativními prvky je převážně přeplněnost města a silnic, vyšší kriminalita a také častý smog a celkově špatné ovzduší.

Největší města Číny:

  1. Šanghaj – 23 milionů obyvatel
  2. Peking – 7,7 milionu obyvatel
  3. Čchung-čching – 4,4 milionů obyvatel
  4. Si-an – 4,3 milionu obyvatel
  5. Wu-chan – 4,2 milionu obyvatel
  6. Čcheng-tu – 4 miliony obyvatel
  7. Tchien-ťin – 3,7 milionu obyvatel
  8. Šen-jang – 3,5 milionu obyvatel
  9. Charbin – 3,3 milionu obyvatel
  10. Nanking – 3,1 milionu obyvatel

Šanghaj

Šanghaj je nejlidnatějším městem světa a v současnosti i největším světovým přístavem. Na prvenství nejvyšší budovy prozatím Šanghaj nedosáhla a její Shanghai tower je v současnosti druhou nejvyšší stavbou světa. Název města vychází z polohy, z které také průmyslově těží. Šanghaj se nachází na východním pobřeží Číny. Dopravně je po vodě propojena i se zbytkem Číny. Šanghaj se totiž nachází na proslulé Modré řece. Více informací o největším městě Číny.

Peking

Hlavní město Číny se rozkládá na severovýchodě Čínské lidové republiky 200 km od moře. Peking byl centrem Číny historicky a stále je sídlem kulturního i politického dění. Peking například hostoval letní olympijské hry. Detailní informace naleznete v článku hlavní město Číny.

Čchung-čching

Téměř uprostřed Čínské republiky nalezneme třetí největší čínské město. Po Modré řece, která tudy protéká, se lze dostat až do Šanghaje. Pokud by se počítali obyvatelé celé této provincie, jednalo by se o nejlidnatější území Číny. Mírné klima dovoluje město navštívit v kterékoli roční období.

Si-an

Pokud chcete poznat dlouhotrvající historii Číny, určitě musíte zavítat do města Si-an, kde se historie píše již přes 3 000 let. Ve městě a jeho blízkosti můžete obdivovat staré čínské památky jako je například Terakotová armáda. Dovězte se více o historii a kultuře města Si-an.

Wu-chan

Ačkoliv je toto město velmi mladé a historie se píše teprve od 20. let minulého století, již dnes ho můžeme zařadit do největších měst Číny. Město se nachází asi 300 km od východního pobřeží. Rozvoj města je spojen s rozvojem dopravy a město Wu-chan se stalo důležitou dopravní tepnou v centrální Číně.

Čcheng-tu

Další rozlehlé město centrální Číny je Čcheng-tu. Svůj význam plní hlavně z hlediska letecké dopravy. Ve městě se nachází jedno z nejvytíženějších mezinárodních letišť celé Čínské republiky. Ačkoliv počtem obyvatel není největším městem, z hlediska jeho rozlohy by předčila i Šanghaj. Se svou rozlohou přes 12 000 km2 dvojnásobně překonává město Šanghaj.

Tchien-ťin

Město se nachází na východním pobřeží v Pochajské zátoce a je tak centrem mezinárodního lodního obchodu. Pokud jsme hovořili o velikosti Čcheng-tu, město Tchien-ťin je mnohem větší. Dosahuje rozlohy přes 80 000 km2. Můžete se sem dostat jak z Pekingu, tak z Šanghaje. Prochází tu totiž vysokorychlostní trať spojující tyto města.

Šen-jang

Několik desítek kilometrů od města Tchien-ťin se nachází osmé největší město Číny. Město je důležité pro Čínu jednak z hlediska ekonomického, ale také z hlediska vojenského. Ve městě se totiž nachází jeden z největších vojenských okruhů. Město je však známé především kauzou nelegálních operací.

Charbin

Dalšímu z mladších měst Číny se předzívá Paříž východu z důvodu stylu, ve kterém bylo rozvíjeno. Město se začalo budovat na přelomu 19. a 20. století a bylo stavěno s evropskou tváří, která je v tomto městě častější než asijské rysy. Samotné město se ovšem začalo budovat na přelomu minulého století, archeologické nálezy však objevily osídlení této oblasti již z doby před 4 000 lety.

Nanking

Průmyslově vyspělejší východ nechal vzniknout i poslednímu městu tohoto seznamu. Město však nechvalně proslulo ve válečném období, kdy za Druhé čínsko-japonské války bylo místem Nankingského masakru, kdy město bylo pleněno japonskou armádou.

Přidejte komentář