Čína

Při cestování Čínou budete zřejmě překvapeni intenzitou zdejšího zemědělství. Pole se tu obdělávají téměř všude, kde je to jen trochu možné, a s ohromným nasazením manuální lidské práce. Stovky mužů a žen se celé dny brodí v zaplavených brázdách, aby sklidili rýži, která je mlácena s pomocí jednoduchých strojů na ruční pohon. Využívají se sebemenší plochy, pokud nejsou vyloženě skalnaté, protože po odečtení nehostinných terénů z celkové rozlohy zůstává jen asi 15% půdy vhodné ke kultivaci.

Pokud budete cestovat do západní části Číny, uvidíte, že takřka celou tuto oblast pokrývají strmé hory táhnoucí se až k hranici s Nepálem, kde se v říši věčného ledu a sněhu uprostřed pásma Himálají tyčí nejvyšší vrchol světa – Čo-mo-lung-ma, nebo-li Mount Everest (8848). Na severu se prostírají pouště, sníženiny a pánve klesající naopak až 154m pod úroveň hladiny moře.

V Číně se setkáte s mnoha protiklady

Můžete se zde setkat se všemi typy počasí – od velmi teplého tropického až po vysloveně chladné severské. Někdy tu vanou větry příjemné vlahé, jindy zase ledově studené.

Čína je prostě země protikladů, ale také důležitých vynálezů. Vždyť většina z nich k nám na západ přišla právě z Číny: papír, knihtisk, litina, třmen, kolesová plavidla, trakař, střelný prach, čaje a mnoho dalších.

Navštivte venkovské statky

Budete-li k tomu mít příležitost, při svém cestování Čínou si nenechte si ujít návštěvu venkovského statku. Na vlastní oči zde uvidíte, jak dnes skutečně žije dobrých 75% čínského obyvatelstva. S hojně tradovanou představou drsné kasárenské existence to však nemá vůbec nic společného. Zajímavý je i celkový pohled na malé čínské vesnice – hroznovité shluky jednoduchých přízemních domů, někde cihlových a s omítkou, jinde třeba jen hliněných se slaměnými střechami.

Při prohlídce si jistě povšimnete zpravidla pouze jedné židle u stolu osvětleného jedinou stropní lampou kuželovitého tvaru. Rádio je už známkou jisté životní úrovně. Koupelna a záchod jsou obvykle společné. Samozřejmě v bohatších domácnostech to vypadá trochu jinak.

O čínské kultuře by se toho dalo mnoho napovídat, ale to vše si můžete sami prohlédnout až přímo na místě. Zaměřme se trochu na zvyky a čeho by se měl turista vystříhat, aby se nedostal do trapné, nebo krajně ošemetné situace – etiketa v Číně.

Čína, země památek

Do Číny se nevydáte, pokud chcete relaxovat na slunných plážích, nýbrž vydáte se sem, pokud chcete poznat zdejší kulturu, tradici i počátky lidské civilizace. Čína je země mnoha barev a mnoha kontrastů, které vás zajisté překvapí při vašem cestování Čínou. Nebude-li si vědět rady, kam se v Číně vydat, nechte se inspirovat malým okruhem napříč Čínou. Pokud vás při návštěvě tíží čas, doporučujeme se zaměřit na nejúchvatnější památky Číny.

Přidejte komentář

Komentáře

  1. LP |

    hmm rozhhodne zajimava zeme