Letní palác

Toto seskupení přírodních i uměle vytvořených krás na ploše 290ha sice nese oficiální název „Letní palác“, avšak zdejší dobrého čtvrt tisíce let starý palác, pavilony, chrámy a síně okázalého architektonického pojetí představují pouze malou část rozsáhlého zahradního komplexu, jehož hlavním magnetem pro turisty je bezesporu jezero Kchun-ming (Kunming).

Letní palác a Mramorová loď

Mnozí čínští historici i běžní občané jsou dodnes upřímně pohoršeni tím, že za vlády dynastie Čching byly na stále honosnější výstavbu Letního paláce promrhány prostředky určené původně na císařské námořnictvo. A co více – k rozmarným výtvorům, které byly tehdejší císařovně-vdově Cch´-si milejší než potřeby válečné flotily, patří také Mramorová loď – pozoruhodné, byť pouze dekorativní „plavidlo“, zdobící břeh jezera. Můžete si ho prohlédnout pouze zvenčí; vstup na palubu je přísně zakázán.

Mezi další zajímavosti parku patří Palác radosti a dlouhého života a sedmnácti-obloukový most.

Nedaleko od kompletně dochovaného Letního paláce se nachází tzv. Starý letní palác, kdysi rovněž oblíbené útočiště čínských císařů během teplého období roku, dnes již ale v rozvalinách. Někdejší velkolepé stavby tohoto areálu srovnali se zemí britští a francouzští vojáci. Mezi strženými objekty tehdy byla i romantická palácová rezidence, zbudované podle vzoru zámku ve Versailles. Současné ruiny – byť vyhlížející poněkud strašidelně – skýtají turistům vcelku idylické místo k odpočinku.

Přidejte komentář