Joga

Zájem o jogu v posledních letech rapidně vzrostl. Všichni chtějí provozovat jogu, jako by to byl nějaký nový životní styl, který by měli všichni dodržovat. Ale jenom pro to, že to dělají ostatní, byste jogu neměli provozovat. Joga je něco, co spojuje mystičnost a realistický svět. Je to starověké učení, které vzniklo před 6000 lety a dochovalo se dodnes. Joga má pevné základy ve fyziologické realitě, se kterou se úzce proplétá a přidává tam různé prvky z různých kultur, až nakonec vznikne ucelený způsob meditace a pohybu.

Naše zkušenost se světem (to, jak ho vnímáme) úzce souvisí s naším rozpoložením, respektive rozpoložením naší mysli. Pokud je náš nervový systém čerstvý a odpočatý, potom je naše mysl mladá, čilá a bystrá. A joga se tohoto stavu snaží dosáhnout. Stejně jako když je tělo unavené, tak i mysl potřebuje vzpružit a pročistit, aby mohla fungovat tak, jak bychom chtěli.

Pojem joga vznikl ze sanskrtu (indického písma). Staré sochy a obrázky již v dávné minulosti popisovaly správné držení těla a postoje. Ze starých archeologických vykopávek byste mohli sledovat muže i ženy při provozování jogy, kdy chvíli meditují, potom provozují joga cviky.

Joga v denním životě

Jogu v denním životě může provozovat skoro každý, kdo k tomu má alespoň trochu chuť. Zacvičit si pár joga cviků každé ráno opravdu není moc náročné. Navíc, pokud budete provozovat jogu v denním životě budete uvolnění a plní energie do nastávajícího dne. Únava na vás nebude doléhat tak těžce jako dříve. Jako byste omládli. To vše umožňuje joga a vše s ní spojené. Jako se zdravý životní styl zařazuje do podvědomí obyvatelstva, tak by se měla joga v denním životě měla stát běžnou rutinou.

Cvičení jogy

Cvičení jogy ale zrovna nepatří mezi ty nejjednodušší. Kursy jogy se zaměřují zejména na tři hlavní oblasti: držení těla ( to, jak správně stát a pohybovat se), dýchání (pomůže vám k uvolnění, správnému toku energie, vytěsnění vnějších vlivů, podporuje meditaci) a meditace (poznání sebe sama, sáhnutí do hlubin vlastní duše, zlepšuje kontrolu nad tělem).

Existuje mnoho druhů jogy, je pouze na Vás, kterou si vyberete. Právě podle vašeho výběru se liší i úvodní hodiny kursů jogy, které vedou jogíni (instruktoři). Ze všeho nejdřív se musíte naučit ovládat tělo a mysl za pomoci cvičení, které vám ukážou. Jakmile je jednou shlédnete, můžete je provádět doma. Není to nic těžkého. Navíc doma, kde jste v klidu a bezpečí, nikdo na vás nekouká (nemusíte se cítit nervózní, že vám to nejde) budete dělat rychlé pokroky. Při cvičení jogy nespěchejte. Není totiž kam spěchat.

Joga není o rychlosti, ale o preciznosti a naprostém soustředění těla i ducha. Postupujte pomalu, v dlouhém čase, dokud vám poloha nezačne být nepříjemná. Zklidněte svůj dech na co nejmenší frekvenci. Zhluboka a pomalu, to jsou hlavní aspekty jogy. Při dýchání vytlačujte všechen vzduch z plic – to je velice důležité.

Právě popsaná metoda jednoho stylu jogy se uplatňuje zejména u chronických onemocněních (trávicí soustava – vředy, zácpy…, nervová soustava – roztroušená skleróza), ale zejména při léčbě stresu, který je metlou moderní doby. Joga ho pomáhá odstranit. I kdyby neuměla nic jiného, již tohle je obrovský přínos, protože stres nás sráží do kolen, ubírá nám energii a podporuje tvorbu různých onemocnění.

Přidejte komentář