Šanghaj

Čínské nejlidnatější město
Město Šanghaj

Čínské město Šanghaj je známé jako nejprůmyslovější a nejlidnatější město Číny. V Šanghaji žije 23 milionů obyvatel a stále roste. Další velká města Číny však začnou šlapat Šanghaji na paty. Dalo by se říci, že Šanghaj je vůbec největší centrum obchodu v Číně. Město se rozkládá kolem ústí Modré řeky, nebo-li Jang-c’-ťiang, kde se vlévá řeka do Východočínského moře. Ze své polohy získalo město i svůj název, volně lze název města přeložit “nad mořem”. Díky své poloze získává město jedno z dalších nej, jedná se o největší přístav na světě.

Historie Šanghaje

Již za dynastie Sung, okolo roku 960, se psalo o Šanghaji jako o přístavu, který si výběr daní řídil sám. V průběhu let bylo město obehnáno hradbami a ve městě se začal rozvíjet průmysl a to především průmysl textilní. Od 19. století získává město mezinárodní rozměr, kdy je hlavním centrem obchodu se západem.

Demografie města

Mrakodrapy Šanghaje

Jak již bylo řečeno, vydáte-li se na dovolenou do Číny a navštívíte Šanghaj, musíte počítat s tím, že při procházení uliček nebudete mít žádný komfort. Zalidněnost města je 16 843 obyvatel/km2. Je to téměř 8x tolik, jaké zalidnění má Praha. Na území 550 km2 tu žije bezmála 20 milionů obyvatel a tím se Šanghaj stává třetím největším městem světa.

Příroda

Magnólie - znak města Šanghaje

Vlhké subtropické podnebí podtrhuje smog z průmyslového města, pokud se k tomuto přidají ještě 30ti stupňová vedra v letních měsících, není ve městě příjemné se pohybovat. Do Šanghaje se jezdí v první řadě za obdivováním moderní architektury. Přírodu moc ve městě nehledejte i přesto, že květinou města je magnólie.

Přidejte komentář